середа, 18 березня 2015 р.

Усна народна творчість як засіб прилучення дошкільників до російської народної культури

Завантажити презентацію (12,54МБ) Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно вознакомітельних цілях іможе недавала уявлення овсех можливостях презентації. Якщо васзаінтересовала дана робота, будь ласка, завантажте полнуюверсію. К. Д. Ушинський писав: "Як немає людини безсамолюбія, так немає людини без любові котечеству, і ця любов дає вихованню вернийключ до серця людини ..." саме тому нашіінтереси звернулися до моральних цінностей, кнаціональной культурі нашого народу. Актуальність цієї проблеми в наш времяпріводіт до думки, що нам, педагогам, необходімопроводіть з дітьми величезну роботу в данномнаправленіі: від відродження колискової, уменіярассказивать дітям казки і перекази своегонарода, до залучення дітей до висотамклассіческой, вітчизняної та міровойлітератури, пластичних мистецтв, театру, музики. Необхідність звернення до витоків народногоіскусства, традиціям, звичаям народу не випадково, не секрет, що крім економічних труднощів, Росія зараз переживає кризу воспітаніяподрастающего покоління. Порушилися традиції, порвалися нитки, які зв'язували старше імладшее покоління. Тому, дуже важновозродіть спадкоємність поколінь, дати детямнравственние підвалини, патріотичні настрої, які живі в людях старшого покоління. Безжальне відрубування свого коріння отнародності у виховному процесі ведетбездуховності. Тому головним завданням своєїдіяльності бачу збагачення дітей знаннями онаціональной культурі. А оскільки все це можливо толькопосредством яскравою і образної мови, то темойработи я вибрала: "Усна народна творчествокак засіб прилучення дошкільників до русскойнародной культурі" Починаючи роботу за темою з дітьми младшегодошкольного віку, мною були визначені мета, завдання та зміст діяльності. Мета: Залучення дітей до національнойкультуре, розвиток інтересу до усної народномутворчеству, виховання у дітей патріотіческіхчувств і духовності. У процесі роботи над темою вирішую завдання: Створити систему роботи, по залученню дітей до витоків російської народної культури через усну народну творчість. Розвивати емоційну чуйність, фантазію, творчі здібності дошкільнят та вміння знаходити засоби вираження образу в міміці, жестах, інтонаціях на твори російської народної творчості. Створити різноманітну мовну середу відповідно віку. Збагачення словника, розвиток лексико-граматичного ладу, виразності інтонації і фонематичного слуху. Виховувати інтерес і любов до російської національної культури, народної творчості, звичаїв, традицій, обрядів. Використовувати всі види фольклору (казки, пісеньки, потішки, заклички, прислів'я, приказки, загадки, хороводи), так як фольклор є найбагатшим джерелом пізнавального і морального розвитку дітей. Залучити батьків у виховно-освітній процес через залучення до усної народної творчості, знайомство з календарними святами їх звичаями і традиціями. Російські народні казки, пісні, прислів'я, примовки, примовки - це народна мудрість, звід правил життя, джерело яскравого богатстваязика. Все, що прийшло до нас з глибини століть, митеперь називаємо народною творчістю. І какважно з ранніх років, навчити дітей постігатькультуру свого народу, показати їм дорогу в етотсказочний і добрий світ, відродити у дитячих душахпрекрасное і вічне. Усна народна творчість - це коллектівноехудожественное творчість російського народу. Поетичне народна творчість століттями вбіралов себе життєвий досвід, колективну мудростьтрудящіхся мас і передавало їх младшімпоколеніям, активно пропагуючи високіенравственние норми та естетичні ідеали. Освітній процес організую на основекомплексной програми дошкільної освіти "Програма виховання і навчання в детскомсаду" під редакцією М. А. Васильєвої, В. В. Гербовий, Т. С. Комарової; керуюся ФГОСдошкольного освіти, пользуюсьрекомендаціямі, викладеними у програмі "Залучення дітей до витоків російської народнойкультури" (О. Л. Князєва, М. Д. Маханева). Через усну народну творчість уребенка формується потреба вхудожественном слові. Тому не випадково, важливим моментом у моєму виховної работестало широке знайомство дітей з разлічнимівідамі фольклорної творчості. При відборі фольклорного матеріалу учітиваювозрастние можливості дітей. Для дітей младшегодошкольного віку доступними є "малі фольклорні форми" - потішки, загадки, лічилки, короткі казки. У середньому віці, поряд з ускладненням "малих форм", большееместо приділяю народній казці, прислів'ям, приказкам, заклички. Старших дітей знайомлю сболее складним фольклорним матеріалом - билинами, оповідями та обрядовими піснями. Ввела впрактіку слухання колискових пісень переддневним сном: вони занурюють дитини у світ поезії, заспокоюють. Пояснюю призначення і особенностіколибельной, допомагаю заучувати текст. Обов'язково відзначаємо іменини, непременниматрібутом яких є різні забави, народні ігри, добрі побажання, якийсь нібудьсюрпріз, подарунки, які діти роблять разом сомной іменинникові. Фольклор має ясно виражену дідактіческуюнаправленность. Багато чого в ньому создавалосьспеціально для дітей, і було продіктовановелікой народної турботою про молодь - своембудущем. Фольклор "обслуговує" дитину ссамого його народження. З незапам'ятних часів жівутв народному побуті колискові пісні, дитячі "поспівки", "частівки", "потешки". Фольклор захоплює дітей яскравими поетіческіміобразамі, викликає у них позитивні емоції, зміцнює світле, життєрадісне воспріятіежізні, допомагає зрозуміти, що добре і доступно, чтокрасіво і що некрасиво. Народна поезія розкриває самі существенниесвязі і закономірності життя, залишаючи в сторонеіндівідуальное, особливе. Фольклор дає імсамие головні і прості поняття про життя і про людей. Він відображає общеинтересное і насущне, то, чтозатрагівает всіх і кожного: працю людини, еговзаімоотношенія з природою, життя в колективі. Дітям імпонує властива народномутворчеству поетизація природи, здивування і еемогуществом і красою, захоплення силою рук іума людини. Фольклор виховує у детейестетіческое ставлення до природи, до праці, ковсей навколишньої дійсності, вчить відетьпрекрасное в людських відносинах. Близькістю народного мистецтва детскомувозрасту, великої емоційною силою івиразітельностью його образів определяетсяособое місце творів фольклору обученіідетей. Враховується, що твори фольклорадают багатющі можливості для умственногоразвітія, і особливо для естетичного інравственного виховання учнів. Фольклор як культурна цінність устнойтрадіціі є ефективним средствомпріобщенія дітей дошкільного віку ктрадіціонной народній культурі, якщо: у педагогічному процесі фольклор представлений як етнографічний оригінал в широких контекстних взаємозв'язках і регіональній специфіці; оволодіння дітьми фольклором спирається на використання його характерних властивостей, таких як традиційність, устность, варіативність, колективність, функціональність; включення дитини в традиційну народну культуру відбувається за допомогою спеціально організованої педагогічної діяльності, зміст якої обумовлено тісним взаємозв'язком духовного, фольклорного, пізнавального і буттєво-практичного компонентів; ефективність фольклорних занять з дітьми визначається комплексним підходом до освоєння фольклору; методика прилучення являє собою сукупність педагогічних форм, методів і прийомів спадкування справжніх народних традицій в сучасних умовах; процес залучення реалізується в атмосфері співтворчості дітей і дорослих в ситуації "проживання" фольклору, його соціальної затребуваності. Проблема випливає з специфіки пріобщеніядетей дошкільного віку до традіціоннойнародной культурі засобами фольклору вдоступних для цього віку формах, видах, методах. Даний педагогічний процессрассматрівается як особливий вид художественнойдеятельності дітей, заснований на подлінномнародном матеріалі і спрямований на овладеніедетьмі культурним досвідом народу черезвоспріятіе творів фольклору, спів, танець, гру, народний театр. Залучення дітей дошкільного віку ктрадіціонной народній культурі проводжу черезвсе види діяльності, з іспользованіемразлічних форм, що сприяє лучшемуусвоенію. Для вирішення педагогічних задачогромное значення надаю індивідуальної работес дітьми, ретельному вивченню можливостей іпсіхологіческіх особливостей каждогоребенка. Вирішуючи завдання воспітаніяінтереса ілюбві до російської національної культури, народномутворчеству, звичаїв, традицій, обрядаморганізуем свята: календарні, фольклорні, обрядові, дні іменин і розваги. Вфольклорних святах беруть участь детівсех віків, змінюється лише пайову їх участіеот віку до віку. У групі створена різноманітна мовна средасоответственно віком. За багатьма літературнимпроізведеніям CD-диски, аудіокасети з запісяміінсценіровок за мотивами народних казок, закличок, небилиць, російських народних пісень. Створена бібліотечка барвистих книг з русскімінароднимі казками, потешками, загадками. Вгруппе відведено місце для театральнойдеятельності. Мається куточок ряжень селементамі костюмів і шапочки дляігр-драматизаций і інсценівок казок, ляльки "бі-ба-бо", настільний, тіньовий і пальчіковийтеатри, театр на фланелеграфе, за сюжетами русскіхнародних казок, дидактичні інастольно-друковані (лото, мозаїка) гри: " Підбери картинку "," Збери казку "," Мої улюблені казки "," Ти чий, малюк? "," Знайди половинку ". Реалізація даного напрямку роботи в полноймере стала можлива при тісному взаімодействіідетского саду і сім'ї. Обидві сторони при етомнаправлялі свої зусилля на пізнання возможностейразвітія кожної дитини, созданіяблагопріятних умов. Спільні меропріятіяспособствовалі встановленню доверітельнихотношеній з батьками, що оказивалоположітельное вплив на состояніепедагогіческого процесу. Моя робота не була бистоль плідною, якби не допомога батьків. Щоб знайти відгук у їхніх серцях, проводила з німікороткіе бесіди, консультації. Також роз'яснювала, яку величезну користь приносить народноетворчество дітям. За підсумками роботи своїм досягненням счітаюсозданіе в групі атмосфери доброзичливості, співчуття та взаєморозуміння. У результатепріобщенія дошкільнят до фольклору на практікеубеділась, що вони навчилися тонко чувствоватьхудожественную форму, мелодику і ритм родногоязика, збагатився словник за рахунок епітетів, порівнянь, емоційно-оцінної і сказочнойлексікі. Усна народна творчість являетсябогатейшім джерелом пізнавального інравственного розвитку дітей, прищеплює любов кісторіі та культурі нашої Батьківщини. У сьогоднішній соціальної ситуації в нашейстране, коли політика держави спрямована навозрожденіе духовних цінностей пропаганданародного творчості набуває більш сільноезначеніе. Якщо знайомити дітей, починаючи з раннеговозраста, з рідною культурою, проізведеніяміустного народної творчості, рідною мовою, тоето сприятиме духовному, моральному, патріотичному воспітаніюдошкольніков. У майбутньому вони зуміють зберегти всекультурние цінності нашої Батьківщини і Росія будетжіть, даруючи світові величезну кількість талантів, якими захоплювалися і будуть захоплюватися в Росії і за її межами. Конспект безпосередній образовательнойдеятельності з дітьми старшого дошкольноговозраста за темою "Люблю берізку російську!" Завдання: Виховувати любов до Батьківщини через усну народну творчість, пізнання рідної природи. Познайомити дітей з деревом, що став символом Росії. Розширити уявлення дітей про образ берези у фольклорі, поезії, музиці, мистецтві. Розвивати пізнавальний інтерес у дітей. Інтеграція освітніх областей: чтеніехудожественной літератури, пізнання, комунікація, соціалізація, художественноетворчество, здоров'я. Попередня робота: розгляд берези на прогулянці, розгляд ілюстрацій, картин; читання ізаучіваніе потешек, закличок; разучіваніехоровода "Береза"; прослушіваніемузикальних творів. Обладнання: Презентація "Люблюберезку російську!", Муляж берізки, хусточки, магнітофон, музичні твори, корзинка, листя берізки з кольорового картону. Хід заняття I. Організаційний момент Діти виходять під російську народну музику. Зустрічає вихователь в костюмі дівиці. Привітання "Здрастуйте" Здрастуй, сонце золоте! Здрастуй, небо блакитне, Здрастуй, вільний вітерець, Здрастуй, біленький сніжок! Здрастуйте, гості дорогі. Здрастуйте, діточки: дівчата і хлопці Здрастуйте, я вам скажу і загадку розповім! Загадка: Російська красуня, Стоїть на галявині. У зеленій кофтині, У білому сарафані. Слайд 1 "Російська берізка" Звучить пісня на слова М. Матусовського "З чегоначінается Батьківщина ..." Вихователь: Хлопці, ви прослушаліотривок з пісні ... Хто скаже, про що ця пісня? (Відповіді дітей) Вихователь: Правильно, ця пісня про Батьківщину. Як ви думаєте, що таке Батьківщина? (Етоместо, де ми живемо; це мама і моя сім'я; це нашгород; це наш дитячий садок ...) Вихователь: Чуєш пісеньку струмка - це Батьківщина твоя! Чуєш голос солов'я - це Батьківщина твоя! Дитячий садок, твої друзі, - це Батьківщина твоя! Руки матері своєї, шум гілок і дзвін дощів, І в саду смородина - це теж Батьківщина! І берізки, уздовж яких, Поруч з мамою ти йдеш. Розглядання берези. Діти останавліваютсяу муляжу берези. Слайд "Берези" Вихователь: Берізка моя, березонька, Берізка моя біла, Берізка моя кучерява. Стоїш ти, березонька, Посередь долінушка (кланяється). На тобі, березонька, Листя зелені. Під тобою, берізка, Трава шовкова. Вихователь роздає дітям красиві хусточки Танець з хусточками. В кінці танцю детіукрашают берізку хусточками. Розповідь про російську берізки Вихователь: Сьогодні ми з ваміпоговорім про російську берізки. Красунею російських лісів називають люди берізку. Прекрасна берізка і в чистому полі, і на лісовій галявині, а в березовому гаю завжди багато світла, повітря прозорий і чистий. На галявинах, на пагорбі, Над вікном серед полів, Біляві берізки - символ Батьківщини твоєї. Демонстрація картин із зображенням берізок. Слайд "Картини із зображенням російських беріз" Вихователь: Багато російські художнікізапечатлелі березу на своїх картинах. Прекрасна береза ??в різний час року слайд "Берези в різні пори року": Восени - в золотом убранні, Взимку - сяюча в ажурному інеї, Навесні - сліпучо-біла на тлі зеленойтрави Влітку - дліннокосая, кучерява Хороводи у берези Вихователь: Навколо берези водять хороводи, пісні співають так грають. Слайд "Хороводи" До нас сюди швидше просимо, Приходь, чесний народ. Нині російські берізки затівати хоровод. Хоровод наш заплави! Ніжкою тупни від душі! Як хлопці хороші! Хоровод, хоровод! Веселися чесний народ! Хоровод "Ми навколо берізки хороводомвсталі" Слова А. Малінін. Музика Рустамова. Вихователь: Спасибі тобі, берізка, що дала нам хоровод поводити! Низький тебепоклон! Кланяються в пояс. Гра "Вітерець" Слайд "Листя" Вихователь: Хлопці, де можновстретіть, побачити березу? (У лісі, на галявині, біля будинку, в парку ...) Уявімо, що ми опинилися в березовому гаю. Подивіться, скільки листя осипалося сдеревьев. Давайте з вами пограємо. Вітер, вітер зашумів, Листочок з дерева злетів. Лист березовий знайди І в корзинку віднеси. Діти під музику збирають листя в кошик. Вихователь: Про белоствольной русскойкрасавіце - березі складено багато віршів і пісень (діти читають вірші). Північна береза ??Є на півночі береза, Що стоїть серед каміння. Побіліли від морозу Гілки чорні на ній. На морські перехрестя У блакитній тремтячою імлі Дивиться пильно берізка, Трохи гойдаючись на скелі. Так їй хочеться "Щасливо!" Прошепотів судам вслід Але в просторі мовчазному Кораблів все немає і немає ... Сплять морські перехрестя, Лише прибій гримить в імлі. Сумно маленької берізки На обвітреною скелі. (Н. Рубцов) Люблю берізку російську, Те світлу, то сумну, У білому сарафані, С хусточками в кишеньках, З гарними застібками, З зеленими сережками! Люблю її ошатну, Рідну, любу, То ясну, кипучу, То сумну, плакучу! А. Прокоф'єв Розповідь про російських угодах. Послухайте ще однузагадку про берізку: Варто дерево, кольором біле, А в ньому чотири угіддя. А що це за угіддя, хочете знати? (Відповідь дітей) Послухаємо уважно, що про них нам самаберезка розповість. Слайд "Угіддя - помощьлюдям". Вихователь: Перше угіддя - хворим на здоров'я. (Показує віник) Березовим віником паряться у лазні, корою - лікують виразки, а настоєм листя - опіки. (Показує деревне вугілля) Березовий вугілля - приймають при отруєнні, а бруньки берези використовують, як протизапальний засіб. Друге угіддя - від темряви світло (показує березову лучину) Березова скіпа горить яскравіше всіх. Третє угіддя - старезним сповивання. (Показує кору берези) Корою берези пов'язують биті горщики. Четверте угіддя цей колодязь - березовий сік, який п'ють при ангіні, недокрів'ї, а також для зміцнення організму. Аплікація "Російська берізка.

Немає коментарів:

Дописати коментар